Agata Tuszynska - Aktulanosci powrót >>
Agata Tuszyńska - Rodzinna historia lęku.
 
Wydawnictwo Literackie
I wydanie tej edycji
format 123 x 197 mm
opawa twarda
stron 572
ISBN 978-83-08-04445-2
cena detaliczna: 52.90 zł
Dzisiaj 10% taniej: 47.61 zł
Kup książkę
 

  Agata Tuszyńska
Singer. Pejzaże pamięci.

Najlepsza biografia Singera

Agata Tuszyńska napisała odważną i nowatorską biografię, bez oglądania się na podsuwane z różnych stron opinie i stereotypy. Jest to nie historia żydowskiego pisarza, jest to także opowieść o Polsce, z którą czuł się bardzo związany. Issac Bashevis Singer urodził się w Leoncinie pod Warszawą, zmarł w Miami Beach na Florydzie. Opuścił Polskę w 1935 roku i nigdy do niej nie wrócił. Nigdy też nie przestał o niej pisać, umieszczając panoramę żydowskiego losu w dekoracjach znad Wisły. Pisał po żydowsku, w języku przodków, języku duchów i demonów. Uhonorowano go Nagrodą Nobla.

Wydanie nowe, poprawione. Zawiera niepublikowane dotąd w Polsce fotografie z archiwów krajowych i zagranicznych.


DONIESIENIA Z PRASY

Bohaterem nowej książki jest Isaac Bashevis Singer, ujrzany, jak chcieli mistrzowie Tuszyńskiej, poprzez pieczołowicie potraktowane realia życiorysu, epoki i obydwu ojczyzn pisarza – Polski i Ameryki, a ponadto ujrzany odważnie, czyli na własny rachunek, bez oglądania się na podsuwane z różnych stron opinie, konwenanse, stereotypy. (...)
(Wiktor Woroszylski, Z Polską w tle, Rzeczpospolita 19 kwietnia 1994)

„Agata Tuszyńska, autorka najnowszej biografii Isaaca Bashevisa Sinegra, napisała wspaniałą książkę: jej pisarstwo nie jest pisactwem, zapisywaniem wszystkiego, na co uda się natrafić tropiąc bohatera, bez własnego zdania czy choćby śladu własnej osobowości i rozumu...
Ona szuka nie tylko pisarza, nie tylko świata, który minął, nieprzypadkowo daje w książce portret swojego kraju, i po trosze siebie.
Raz po raz współczesność przenika pejzaże pamięci, a głosy zwykłych obywateli Piasków czy Lubartowa uzupełniają ślady odkrywane cierpliwie w archiwach. Do odkryć archiwalnych autorka ma talent. Do ludzi – z pewnością szczęście. Czegóż więcej trzeba pisarce?... (...)

To książka pasjonująca, a zarazem gorzka i smutna, choć autorka nie wydaje ocen, a zaledwie zaznacza swoje zdanie przez zestawienia wypowiedzi, przez troskliwie dobierane puenty. Dzięki rozmówcom z małych miasteczek i pożydowskich wsi książka o Singerze , który nigdy po wojnie w Polsce nie był, wiąże go z nią na nowo, a zjadaczy chleba z dzisiejszej polskiej prowincji niespostrzeżenie łączy z singerowskimi bohaterami. Co za sztuka!”
(Aldona Krajewska, Pejzaż z autorką w tle, Gazeta Wyborcza 15 czerwca 1994)


 

 
 
(c) Wydawnictwo Literackie 2008-2009 projekt i wykonanie: YELLOWTEAM.PL